Misja

Podstawowym założeniem jest zdobycie wszystkich krajów świata do czterdziestego roku życia (2031). Co to znaczy zdobycie? Na pewno nie postawienie nogi i pójście na samolot. Na pewno także nie rozglądanie się jak Chińczyk z aparatem po jakichś muzeach, czy innych nudnych bzdurach. Od razu ostrzegam, że takie rzeczy mnie nie obchodzą. Kraj uznam za zdobyty, kiedy… będę miał ochotę uznać, bo to ostatecznie moja zabawa 🙂 Muszę zrobić w nim coś, co sprawi mi frajdę i satysfakcję – przeżyć ciekawą przygodę, poznać interesujących ludzi, sprawić, żeby ktoś mnie tam zapamiętał albo po prostu zobaczyć na tyle, aby zaspokoiło to moją ciekawość. Dlaczego akurat do czterdziestki? Przeczytaj opisy lub obejrzyj filmy z kilku podróży, to się dowiesz – w pewnym wieku zmieniają się zapatrywania na niektóre rzeczy albo zdrowie nie pozwala. No, chyba że pozwoli – zawsze można jednak nie zmieniać zapatrywań.

Misja Zaraz Tam Wjadę - wszystkie kraje świata

Ile jest krajów na świecie?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna i w większości przypadków opiera się na widzimisię odpowiadającego. Nie inaczej będzie ze mną. Zasadniczo nie ma wątpliwości co do 193 państw zrzeszonych w ONZ. Do tego dochodzą państwa uznawane częściowo, jak np. Palestyna, Tajwan. Moim zdaniem wypada także wyróżnić terytoria zależne, znacząco odbiegające kulturowo, geograficznie lub historycznie od metropolitalnych części państw, sprawujących nad nimi kontrolę lub posiadające bardzo daleko idącą autonomię. Na przykład ciężko uznać, że Grenlandia jest tym samym krajem co Dania albo że Naddniestrze jest częścią Mołdawii – za to Katalonia jak najbardziej jest częścią Hiszpanii, bo jedyne co ich odróżnia, w mojej ignoranckiej ocenie, to akcent, a dążenia niepodległościowe kończą się na przyklejeniu sobie wlepki do zderzaka. Posługując się tą metodologią, wychodzi mi około 230 jako-tako niezależnych krajów świata.

Po co mi to?

Nie lepiej byłoby jechać gdziekolwiek, znaleźć przyjemne miejsce i cieszyć się tym, bez liczenia, który to kraj? Otóż nie.

Po pierwsze, w życiu trzeba mieć wyznaczone konkretne, dające się zmierzyć cele. Dla jednego celem mogą być wszystkie kraje świata, a dla drugiego uzbieranie pieniędzy na wymarzone studia dla dziecka i też fajnie, ale z takich wyzwań można się rozliczyć, zrealizować je i wyznaczyć sobie następne albo przeanalizować czemu nie wyszło i następnym razem to poprawić. Życie z postanowieniami typu „być szczęśliwym, cieszyć się chwilami” itp. bzdury nie prowadzi do niczego konkretnego.

Po drugie, ja chcę zobaczyć i spróbować wszystkiego, co będzie możliwe. Na pustyni spać z robactwem pod gwiazdami, zamiast w hotelu, w Las Vegas przejebać trzy wypłaty na ruletce, a nie żreć konserwy w namiocie. Nie chcę zamykać się w którejś z baniek „autostopowicz, co śpi zawsze w rowie”, „wczasowicz, który jeździ tylko do drogich hoteli”, „zajawkowicz, który przemierza świat na swoim rowerze/hulajnodze/łyżworolkach/latającym dywanie/innym gównie, zbędnym w 99% sytuacji w podróży”, „zbawca świata, jadący doznać refleksji”. Każda z tych i innych postaw ma swoje wady i zalety, ale kto powiedział, że nie można wyciągnąć tego co najlepsze z każdej?

Inny rodzaj doświadczeń zapewni Amsterdam, a inny tybetański klasztor. I jedne wcale nie są mniej ciekawe od drugich, o ile pojedzie się do Amsterdamu z chęcią korzystania z uroków Amsterdamu, a do Tybetu z chęcią korzystania z uroków Tybetu. Niestety nie sposób w ciągu ludzkiego życia odwiedzić wszystkich miast świata, przejechać wszystkich dróg świata, za to odwiedzenie wszystkich kontynentów jest zbyt ogólne. Z kolei odwiedzić wszystkie kraje się da, stąd ich liczenie ma sens. Nie po to, żeby się pochwalić, tylko żeby samemu być w stanie ocenić według jakiejś w miarę praktycznej skali, ile się już widziało, a ile ciągle czeka na odkrycie.

Co, jeśli się nie uda?

A no nic, najwyżej zrobi się kiedy indziej, a co się po drodze pobawię to moje 🙂 Zresztą, czemu miałoby się nie udać?

Wspominki

Mapa misji Placeholder
Mapa misji

Afryka Północna

  • Brak kategorii

Afryka Wschodnia

Azja Południowo-Wschodnia

  • Brak kategorii

Bałkany

  • Brak kategorii

Bliski Wschód

  • Brak kategorii

Europa Środkowo-Wschodnia

  • Brak kategorii

Europa Zachodnia